UWAGA!
- Nazwa "cmentarz wojskowy" jest bardzo umowna i wynika z historycznych założeń tej nekropolii. Obecnie pochówki wojskowe są wymieszane z cywilnymi.
- Na końcu artykułu znajdują się informacje o zarządcy cmentarza.
- Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
LOKALIZACJA
Cmentarz znajduje się przy ul. Żołnierskiej.
HISTORIA
Założony w 1876 r., w czasach zaboru rosyjskiego, na wzgórzu na Majkowie. Pierwotnie był to cmentarz prawosławny dla kaliskiego garnizonu rosyjskiego.
Cmentarzem opiekowała się kaliska parafia prawosławna, stając się jego właścicielem. W roku 1912 Rosjanie cmentarz powiększyli .
Po wybuchu I wojny światowej opiekę nad cmentarzem przejęli Niemcy. W nowej części utworzyli oni swoją część wojskową, na której przez całą wojnę grzebali poległych żołnierzy.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918r. opiekę nieformalnie sprawowało wojsko polskie. Dopiero w latach 30 XX w. parafia prawosławna w Kaliszu przekazała tereny cmentarza na Majkowie Skarbowi Państwa, a tym samy Wojsku Polskiemu. Wojsko Polskie, w okresie poza latami 1939 - 1945, opiekowało się nekropolią do grudnia 1963 r. Tereny cmentarza przekazano Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Kaliszu. W dniu 20.10.1991 roku ówczesny prezydent Kalisza wyraził zgodę na nowe pochówki w części niewojskowej.
Dziś cmentarz obok części wojskowej otwarty jest na pochówki prawosławnych (część prawosławna - kwatera P) i inne (część komunalna - kwatera H, I, J ).
POCHOWANI
Tu znajdują się:
- obelisk PRO Patria - ł wzniesiony przez Niemców w roku 1918. Zbudowany z polnych kamieni , odsłonięty w sierpniu w roku 1918 przez niemieckiego gubernatora wojennego generała Sontaga, ku pamięci poległych w zajściach w Kaliszu w 1914r. Co ciekawe zajścia te sprowokowali sami Niemcy. W pierwszym przypadku ostrzelały się dwa patrole niemieckie i miało zginąć 6 żołnierzy oraz cywile. W drugim przypadku spłoszony koń miał wpaść między obozujące oddziały niemieckie . Niemcy sądzili że zostali zaatakowani i strzelali po oknach kamienic, a potem podpalili całe miasto.
- monument wzniesiony w latach 60-tych XX w. zmodernizowany i odsłonięty ponownie 984r. Pomnik na cześć ofiar faszystowskich Niemiec. Przed nim znajdują się prochy 327 zamordowanych w czasie II Wojny Światowej Kaliszan - cywilów.
- Mauzoleum - kaplica grobowa w stylu neobizantyjskim, Zbudowana dla majora Wojska Polskiego Stefana Waltera , kawalera Orderu Virtuti Militari, dowódcy 29 pułku Strzelców Kaniowskich. Major zmarł w szpitalu w Warszawie na skutek ran odniesionych pod Radzyminem podczas Bitwy Warszawskiej stoczonej w sierpniu 1920 r . Zmarł 4 października i pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Ciało byłego dowódcy 29 Pułku Strzelców Kaniowskich sprowadzono do Kalisza i pochowano w Mauzoleum - kaplicy w dniu 30 maja 1936 r..
Na cmentarz ten przeniesiono zwłoki żołnierzy legionistów z częściowo zniszczonego w 1940r. przez hitlerowców cmentarza wokół Mauzoleum Legionistów Polskich znajdującego się na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Widok i Mickiewicza. Tutaj też spoczywają Strzelcy Kaniowscy z 29 pułku, którzy walczyli pod dowództwem majora Stefana Waltera. Są tu również groby żołnierzy radzieckich, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, żołnierze ukraińscy w mogiłach oznaczonych krzyżami z tryzubem (godłem Ukrainy) oraz mundurowi austriaccy.
Interesujące mogiły to ta, w której spoczywają dwaj żołnierze, którzy zginęli od jednej kuli oraz dwa groby niemowlaków o imieniu Zosia, które są zlokalizowane wśród mogił wojskowych.
Cmentarz Majkowski podzielony jest na kwatery ale groby żołnierzy 29 Pułku Strzelców Kaniowskich są niemal wszędzie.
- Kwatera A - znajduje się tu ponad 300 mogił żołnierzy niemieckich , austriackich i rosyjskich poległych na frontach I wojny światowej oraz żołnierze Wojska Polskiego pochowani tu w okresie międzywojennym . Po środku znajduje się wspomniany niemiecki pomnik PRO-Patria,
- Kwatera B - tu spoczywają żołnierze Wojska Polskiego i członkowie ich rodzin, zmarli w okresie międzywojennym . Znajduje się kilka mogił żołnierzy bolszewickich i ukraińskich. Często mogiły żołnierzy, którzy za życia walczyli naprzeciwko siebie we wrogich armiach ulokowane są obok siebie.
- Kwatera C, gdzie obok grobów polskich żołnierzy spoczywają rosyjscy. Ponadto tu obok grobów cywilnych są groby funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej , groby żołnierzy 29 pułku Strzelców Kaniowskich . Jest duża ilość nagrobków dzieci zmarłych przed II wojną światową i tuż przed jej zakończeniem. Nagrobki dzieci są surowe jak żołnierskie , rzadko ozdobione aniołkami .
- Kwatera D i E - kiedyś znajdowały się tu wyłącznie groby żołnierzy niemieckich poległych w roku 1945. Obecnie zapełnione są grobami cywilnymi,
- Kwatera F - to tu znajduje się w stylu neobizantyjskim kaplica grobowa majora Stefana Waltera.
- Kwatera G - jest kwaterą, w której zgromadzono szczątki 327 Polaków , cywilów zamordowanych przez nazistów w czasie II wojny światowej . Na kwaterze tej znajduje się pomnik - obelisk im poświęcony.