Performancing Metrics

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, Kalisz

WAŻNE 

  • Na końcu artykułu znajdują się informacje o zarządcy cmentarza.
  • Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

LOKALIZACJA

Cmentarz znajduje się pomiędzy ul. Częstochowską a rzeką Prosną.

HISTORIA

Powstał po II wojnie światowej w miejscu Parku Miejskiego, zwanego też Parkiem im. Padarewskiego, przemianowanego po wojnie na Park im. Armii Czerwonej. Dziś teren ten jest zwany Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich.

Zachowany drzewostan i układ cmentarza odpowiada standardom radzieckich nekropoli wojskowych. Zgodnie z przyjętymi przez Rosjan zasadami, cmentarze takie musiały posiadać główną aleję z centralnie zwieńczoną gwiazdą. Wizerunkiem  radzieckiej czerwonej pięcioramiennej gwiazdy ozdobiona miała być każda z mogił żołnierskich.

Projektantami kaliskiego Cmentarza Żołnierzy Rosyjskich byli:

  • Antoni Karolak,
  • Mieczysław Torcz
  • pod nadzorem rosyjskiego pułkownika  Kotlarowa i kapitana Nowikowa.

Od strony Kanału Rypinkowskiego (naprzeciwko teatru) wchodzi się na cmentarz przez Bramę Wyzwolenia z napisem  Вечная Cлава Героям -  Wieczna Chwała Bohaterom. Przy wejściu przy głównej alei od strony teatru stoją na lewo i na prawo dwie armaty.

POCHOWANI

Pochowano tu głównie żołnierzy radzieckich poległych w styczniu 1945r. w walkach o wyzwolenie Kalisza.

W pobliżu armat znajdują się są dwie mogiły oficerskie - dwóch Bohaterów Związku Radzieckiego:

  • majora Iwana Andrejewicza Żidkowa,
  • pułkownika  Iwana Borysewicza Dowydenki.

Obu żołnierzy pochowano w charakterystycznych mogiłach, których nagrobki mają złamane kolumny. Prawdopodobnie te złamane kolumny przeniesiono z jakichś starych kaliskich cmentarzy, ponieważ na odwrocie jednej z nich jest sygnatura przedwojennego kamieniarza Alfreda Fiebigera i krzyż.

Na cmentarzu istnieje nagrobek pułkownika Iwana Dowydenki, którego nazwiskiem nazwano jedną z ulic Kalisza za czasów PRL- u. Miał on zginać od kuli podczas tryumfalnego przejazdu odkrytym czołgiem po zakończeniu walk w mieście. Jednak w dostępnych rosyjskich aktach pułkownik Dowydenko - Bohater Związku Radzieckiego - nie istnieje .

Na kaliskim cmentarzu  spoczęli głownie żołnierze I Frontu Białoruskiego, którzy zginęli w walkach o wyzwolenie Kalisza w styczniu 1945 r. oraz ci, co polegli na szlaku bojowym do Wrocławia. Pochowano tu też zmarłych w szpitalu polowym przy II LO w wyniku zatrucia po spożyciu przemysłowego spirytusu.

Na cmentarzu pochowano 309 żołnierzy i oficerów. Zidentyfikowano 179 . Wśród nich była sanitariuszka  N. Graczewa.

Na kaliskim Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich złożono też ziemię z Kurhanu Mamaja. Kurhan ten lub wzgórze 102 to najwyższy punkt Wołgogradu, nekropolia i miejsce pamięci radzieckich żołnierzy poległych w bitwie stalingradzkiej podczas II wojny światowej.

 

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:


    ➠ Biuro Cmentarza Komunalnego
    📌 ul. Poznańska 183-185, 62-800 Kalisz 
    📞 tel.: +48 62 7671680
    ✉ e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybrane odnośniki

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?