Performancing Metrics

Wilno: zniszczono nagrobki polskich żołnierzy na Rossie

W środę rano doszło do wypadku samochodowego, w wyniku którego na wileńskim cmentarzu Rossa uszkodzone zostały nagrobki polskich żołnierzy z kwatery wojskowej z lat 1919-1920.

Samochód marki opel z nieustalonych przyczyn zjechał z ulicy Sukilėlių i uderzył w metalowe ogrodzenie. Impet okazał się na tyle duży, iż pojazd zawisł na ogrodzeniu i zniszczył nagrobki znajdujące się najbliżej. Oficjalne przyczyny wypadku nie są znane, ale podejrzewa się, że kierujaca pojazdem nie dostosowała prędkości do warunków jazdy i wpadł w poślizg.

Zniszczone nagrobki latem tego roku zostały odnowione przez polską Fundację Wolność i Demokracja. Wówczas czterdzieści starych nagrobków zostało wymienionych na nowe. Odnowiono też znajdującą się tam kolumnę. Rewitalizację sfinansowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundusz Promocji Kultury. 

Przed kilkoma laty również miał miejsce wypadek samochodowy, w wyniku którego uszkodzony został pomnik. Wówczas sprawca pokrył koszty naprawy nagrobków.

Ostatnio zmieniany niedziela, 28 listopad 2021 12:43
Oznaczone pod

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…