Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii pw. Św. Wojciecha, Kaszczor, gmina Przemęt

Cmentarz założony w połowie XIXw. na południowych obrzeżach miejscowości, która niegdyś pełniła rolę polsko-niemieckiego przejścia granicznego (przed I rozbiorem i po I Wojnie Światowej).

Pochowane osobistości:
- Stanisław Paradowski (23.06.1871- 01.09.1942) - wieloletni proboszcz w Kaszczorze; w 1918r. prowadził mediację pomiędzy Powstańcami Wielkopolskimi a tzw. Wolnym Państwem Świętno (Freistaat Schwenten); w latach 20-tych w niepodległej Polsce głosił kazania w języku niemieckim w co trzecią niedzielę miesiąca, przez co został zastąpiony na stanowisku; w latach okupacji głosił poglądy antynazistowskie, z którego to powodu ograniczono jego działalność duszpasterską; pochowany jest w grobie matki, która była Niemką; grób Paradowskiego, mimo iż czuł się Niemcem, zwieńczony jest epitafium w całości w języku polskim.

- Łucjan Rabski (19.01.1922-23.10.2004) - wszechstronny polski artysta ; był aktorem na scenach teatrów Poznania , pracował jako reżyser, scenograf, rzeźbiarz, ale także malarz , który zorganizował 320 wystaw ; ukończył Akademię Sztuk Pięknych , na kierunku rzeźby, a później ukończył wydział prawa Uniwersytetu Poznańskiego; od jesieni 1947 roku , pracował jako aktor na scenach teatrów Poznaniu ; od 1953 do 1959 roku założył i prowadził teatr eksperymentalny \" Kuźnica \"; najbardziej znane dzieła: \"Kulig w czasie zamieci \", \" Bitwy pod Santokiem \", \" Psie Pole - 1109 rok \", \" Drużyna Bolesława Chrobrego \" , \"Śmierć Przemysława II pod Rogoźnem \".

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:

     

    Parafia pw. Św. Wojciecha
    64-234 Przemęt, Kaszczor, ul. Cysterska 4
    tel.: 65 549-90-89

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…