Performancing Metrics

 

Centralny cmentarz komunalny, Gliwice

 

Cmentarz Centralny w Gliwicach zlokalizowany jest przy ul Kozielskiej.
Plany i początki budowy Cmentarza Centralnego sięgają roku 1920 - właśnie ta data widnieje na bramie wejściowej na jego teren. Pierwsze pochówki odbyły się w marcu 1924 roku.
Cmentarz został zaprojektowany jako nowoczesna nekropolia będąca od poczatku własnoscią miasta - był cmentarzem wielowyznaniowym. Poczatkowo obszar nekropolii wynosił 19,47 ha, by dziś liczyć 22 ha.
Wejściem na cmentarz są dwie bramy trójprzelotowe, zakończone tympanonami. Na zwieńczeniu bram głównych znajdują się napisy łacińskie: „Media vita in morte sumus MDCCCCXX, vivendum ut recte moriamur moriendum ut recte vivamus\".
W centrum cmentarza znajduje się Dom Przedpogrzebowy. Autorem jego ciekawego wystroju był znany gliwicki malarz E. Gottschlich, który alegorię śmierci uczynił tematem przewodnim swoich dziesięciu obrazów.
Ciekawym elementem cmentarza są ... fontanny.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Zarząd Cmentarzy Komunalnych
  ul. Kozielska 120
  44-100 Gliwice
  tel: +48 32 237 93 78
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…