Performancing Metrics

 

Cmentarz komunalny ul. Kwiatowa, Bytom

Cmentarz powstał on pod koniec lat 30. XX wieku. Nazywany oficjalnie \"Cmentarzem parkowym\" miał słuzyć gloryfikacji zmarłych nazistów. Pierwszymi pochowanymi byli polegli w walkach na granicy polsko-niemieckiej na przełomie sierpnia i września 1939 roku członkowie Freikorps Ebbinghaus.

Po II wojnie światowej na cmentarzu powstała kwatera żołnierzy sowieckich, głównie ekshumowanych w roku 1953 z rozległego obszaru wokół Bytomia. W ich kwaterze znajduje sie okazały monument ku czci żołnierzy Armii Czerwonej. Do dzis na pomniku zachowały się budzące kontrowersje napisy: \"Nasza sprawa słuszna - zwyciężyliśmy. J.W.Stalin\", \"Wieczna chwała bohaterom Armii Czerwonej poległym w walkach za wolność i niepodległość naszej ojczyzny\", \"Kto z mieczem z nami walczy, od miecza zginie. Na tym polegała i polegać będzie rosyjska ziemia\" oraz \"Waleczne wojny! Przypomnijcie siebie w ten dzień na pamiątkę wszystkich naszych zwycięstw i pokażcie, że nikt nie może sprzeciwić się sile oręża rosyjskiego\".

Swoją kwaterę zbiorową mają miechowiczanie zamordowani przez rosyjskich żołnierzy w 1945 r., których zwłoki z grobu w Miechowicach ekshumowano w latach 60 XX w.

Obecnie jest to jedyny w mieście cmentarz bezwyznaniowy i oprócz kwater wojennych udostępniony jest pochówkom cywilnym.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Walicki - Śląski
  Zakład Pogrzebowy
  ul. Piekarska 99
  41-902 Bytom
  tel. (32) 281 42 18

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…