WAŻNE
- Na końcu artykułu znajdują się informacje o zarządcy cmentarza.
- Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
LOKALIZACJA
Cmentarz znajduje się przy ul. Spokojnej.
HISTORIA
W 1858 r. ewangelicka gmina cmentarna Hażlach - Brzezówka założyła cmentarz na parceli nr 23, będącej własnością Jana Koniecznego (obecnie nie wiemy czy działka była podarowana czy zakupiona). Ogrodzony drewnianym płotem cmentarz poświęcono 24 czerwca 1858 r., zaś rok później postawiono na nim dębowy krzyż.
W 1872 r. przystąpiono do budowy kaplicy cmentarnej, która później sprawowała funkcję kościoła.
W 1932 r. przy okazji budowy nowego cmentarza (na przyległych gruntach po drugiej stronie ul. Spokojnej) uporządkowano stary cmentarz oraz odrestaurowano kaplicę. Tę ostatecznie przebudowano (ze starej została tylko wieża) w 2001r.
POCHOWANI
W starszej części spoczywał Jan Górniak (fundator pierwszej kaplicy), który jednak został ekshumowany w 1889r. Jego okazały grobowiec nie zachował się.
Nowa część (zwana tez nowym cmentarzem ewangelickim) powstała dzięki ofiarowaniu gruntu przez Józefa Kożusznika. Fundator postawił cztery warunki przekazania ziemi pod cmentarz:
1. Cmentarz winien mieć wymurowaną bramę cmentarną,
2. Na cmentarzu wzniesiony zostanie pomnik ku pamięci tutejszych, poległych ewangelików w I wojnie światowej (jedyny syn Józefa i Teresy Kożuszników zginął podczas wojny; ten pomnig "rozszerzono" o poległych w II wojnie światowej),
3. Ofiarodawcy działki będą mieli zagwarantowane bezpłatne miejsce na nowym cmentarzu.
4. Na nowym cmentarzu nie będzie się sadziło mocno ukorzeniających się drzew z powodu przyległych do cmentarza pól uprawnych i drenów.
Z początkiem 1932 r. powołało komitet budowy cmentarza w składzie: Józef Kożusznik, Jan Kubeczka, Bernard Fukała, Paweł Rais, Jerzy Dziadek, Jan Kaleta, Wilhelm Cienciała i Jerzy Boruta – z Hażlacha oraz Józef Zagóra i Andrzej Sojka z Brzezówki.
Na bramie cmentarnej (stojącej do dziś) usytuowanej na przeciwko głównego wejścia do kaplicy, umieszczono napis: Odpoczywajcie w pokoju.
Projekt pomnika zlecono wykonać nauczycielowi Janowi Kuli, który również przygotował plan zagospodarowania cmentarza. Pomnik został wykonany z piaskowca godulskiego, wydobywanego z kamieniołomu w Rzece (Czechy) przez firmę kamieniarską Schustera w Cieszynie. Na pomniku umieszczono napis: Na pamiątkę poległym braciom i synom w wojnie światowej 1914-1918. Poniżej umieszczono nazwiska i imiona 20 poległych, a przy niektórych umieszczono dodatkowo ich fotografie. Na pierwszym miejscu figuruje syn ofiarodawców ziemi pod cmentarz, Karol Kożusznik.
W maju i czerwcu 1932 r. wyrównano teren cmentarza, posadzono kwiaty wokół pomnika oraz utwardzono żwirem część chodnika, na bramie zawieszono pamiątkową tablicę upamiętniającą ofiarodawców gruntu, Kożuszników, a władze gminy Hażlach utwardziły żwirem i żużlem drogę do kaplicy. I26 czerwca 1932 r. nastąpiło poświęcenie nowo założonego cmentarza i odsłonięcie pomnika ofiar I wojny światowej.