Performancing Metrics

Cmentarz Garnizonowy, Gdańsk - Wrzeszcz

Cmentarz wpisany do rejestru zabytków. Powierzchnia obiektu wynosi 2,19 ha.

Cmentarz obejmuje tereny trzech istniejących tu dawniej cmentarzy:
- położonego w górnej części historycznego Cmentarza Garnizonowego,
- założonego w latach 90. XIX wieku nowego cmentarza szpitalnego, przy ewangelickim kościele p.w. Bożego Ciała (obecnie Parafia Polskokatolicka),
- niewielkiego fragmentu powstałego na początku XX wieku Cmentarza Związku Wolnoreligijnego.

Na cmentarzu zachowała się zabytkowa neogotycka drewniana kaplica przedpogrzebowa 1896 roku,

Po ponownym otwarciu cmentarza do pochówków, wydzielono w 1995 roku na Cmentarzu Garnizonowym Kwaterę Wojskową do pochówków zmarłych żołnierzy zawodowych z Garnizonu Gdańsk oraz Kwaterę Kombatancką. Wystrój tej kwatery stanowi pomnik z ziemią z pól bitewnych w formie częściowo oszlifowanego głazu granitowego z wykutymi krzyżem i orłem WP, tablica „Bóg – Honor – Ojczyzna” oraz tablicą: „Cześć wam zdziesiątkowanym w ciężkich bojach, więzieniach, Wam braciom nie uznanym, żywą Polskę niosącym w sumieniach” (Fragment wiersza legionisty I Brygady Edwarda Słońskiego z 6 sierpnia 1919 r.). W 1998 roku pomnik ten został wzbogacony o dwa głazy upamiętniające: dawnych obrońców Polski i Gdańska, obrońców Ojczyzny, którzy polegli lub zostali zamordowani, ale ich miejsca pochówku nie są znane lub nie istnieją.

Istnieje też w górnej części Kwatera Muzułmańska.

Na historycznej kwaterze IX cmentarza utworzono w latach 1999–2000 (otwarta 21.08.2000 r.) kwaterę grzebalną żołnierzy niemieckich poległych w czasie II Wojny Światowej. Na kwaterę tą ekshumowane są, z miejsc odnalezienia i polowych cmentarzy w północnej Polsce, szczątki żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w latach 1939–1945.

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:

    Gdańsk-Wrzeszcz,
    ul. Dąbrowskiego 2
    tel. 609-690-739

Wybrane odnośniki

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?