Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii św. Cyryla i Metodego i Matki Bożej Fatimskiej, Hajnówka

Cmentarz zlokalizowany pomiedzy ul. Celną i 3 Maja.

Załozony w 1923r. po powstaniu parafii rzymskokatolickiej. Pierwszym odnotowanym pochówkiem był Stanisław Milczewski 29-letni leśniczy Nadleśnictwa Starzyńskiego w Hajnówce, porucznik rezerwy, który zmarł 15 maja 1923r. Najstarszym zachowanym grobem jest miejsce spoczynku Ludwika Kuźmickiego i prawdopodobnie jego matki - Albertyny Amelii z domu Januszkiewicz.

W 1942 r. zbudowano na cmentarzu kaplicę grzebalną o wymiarach 5x10 m. Obiekt wybudowano z inicjatywy niemieckich okupantów: na polecenie niemieckiego komisarza Hajnówki Kocha. Miało to zapobiec przechodzenia konduktów żałobnych przez całe miasto. 

W 1945 r. cmentarz został ogrodzony siatką.

W 1953 r. wykonano bramy, doprowadzono wodęa, a w 1975t. rozprowadzono ją po cmentarzu.

W 1977 r. do kaplicy przeniesiono główny ołtarz z kościoła Podwyższenia Krzyża Św.

W 1985 r. powiększono cmentarz w kierunku Lipin. Odbyło to się staraniem Aleksego Zina. Ministerstwo Leśnictwa wydało pozytywną decyzję o wyłączeniu gruntów z państwowego gospodarstwa leśnego w Nadleśnictwie Hajnówka z przeznaczeniem na poszerzenie cmentarza grzebalnego o 1,5 ha.

3 września 1995 r. powstała parafia rzymskokatolicka pw. Św. Apostołów Cyryla i Metodego. Kaplica cmentarna stała się tymczasową świątynią parafialną a dom parafialny - plebanią.

 

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia św. Cyryla i Metodego i Matki Bożej Fatimskiej
  ul. 3 Maja 65; 17 -200 Hajnówka
  tel. 85 679 60 35
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…