Performancing Metrics

Cmentarz Podgórski, Kraków

Założony w 1900 roku po wyczerpaniu miejsc na starym Cmentarzu Podgórskim. na podstawie decyzji Rady Miasta Podgórza z maju 1897 r.

Pierwszą osobą pochowaną na nowym cmentarzu 17 kwietnia 1900 r. była 23-letnia Tekla Dudek z Zakrzówka - dziś już jego grobu nie ma.

W 1907 r. poświęcono kaplicę cmentarną, a 3 lata później dokonano pierwszego rozszerzenia terenu cmentarza.

Wybuch I wojny światowej i obecność w pobliżu dużej stacji kolejowej spowodowały, iż na cmentarzu dla wojska wydzielono kwaterę XI. Obecnie zachowała się jej część z pomnikiem. W latach 1914–1919 pochowano tutaj 332 żołnierzy i jeńców.

Wyczerpanie miejsca pod pochówek sygnalizowano już w 1916 r., jednak wobec braku funduszy na rozszerzenie cmentarza rozpoczęto przekopywanie najstarszych kwater. Takie akcje prowadzono średnio co 3 lata, od 1920 r. i było ich 6.

W 1934 r. ekshumowano i przeniesiono grób trzynastu Legionistów. W nowym miejscu wystawiono pomnik z motywem legionowej czapki, autorstwa Czesława Mączki.

Cmentarz poszerzano w 1942 r. otaczając całość ogrodzeniem, a następnie jeszcze dwukrotnie w latach 1947-1948 i 1975-1976.

Zlokalizowany u podnóża Kopca Krakusa. Chowało się tu najczęściej ludzi ze środowisk robotniczych. Dlatego nie ma tu wyszukanej artystycznej architektury epitafijnej. Mało tu grobów szlacheckich, prawie nie ma grobów artystów. Jedynie przy głównej alei znajduje się kilka grobów zasłużonych dla miasta Podgórza. Wśród nich jest:
- grobowiec rodziny Matecznych, a w nim Antoniego Matecznego - odkrywcę leczniczych źródeł i założyciela i właściciela uzdrowiska „Mateczny”,
- grób Pawła Turnusa, malarza i rzeźbiarza,
- grób Władysława Poturalskiego właściciela pierwszej w Podgórzu księgarni,
- grobowiec Jana Głowackiego - polskiego malarz epoki romantyzmu, którego nazywano ojcem krajobrazu polskiego.

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

Wybrane odnośniki

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?