WAŻNE
- Na końcu artykułu znajdują się informacje o zarządcy cmentarza.
- Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
LOKALIZACJA
Cmentarz przykościelny znajduje się przy kościele Św. Bartłomieja.
HISTORIA
Funkcjonalnie złożony z dwóch części. Starsza, tuż przy budowli sakralnej, swoim początkiem sięga roku 1500, kiedy zbudowano kamienny mur. Po lewej stronie bramy w murze wmurowana została górna część kapliczki pokutnej o wymiarach 75×45 cm.
W starszej części cmentarz zachowały się niemieckie groby i epitafia złożone pod murem oraz groby pierwszych polskich osadników zmarłych w latach 50-tych XX w.
W szczytach kościoła znajdują się dwa krzyże pokutne. Trzeci - mniejszy - być może został wykonany jako stylistyczne uzupełnienie
POCHOWANI
Nowszy cmentarz lokuje się poza kamiennym murem. Pochówki od 1960r.