Performancing Metrics

Cmentarz Parafii Świętej Rodziny, Wrocław, ul. Smętna

Cmentarz przy ul. Smętnej na Sępolnie powstał w 1928 roku jako nekropolia parafii ewangelickich - kościoła Gustawa Adolfa, który znajdował się przy dzisiejszej ul. ks. Brzóski na Sępolnie oraz kościoła św. Marii Magdaleny i gminy Marcina Lutra. Autorem projektu cmentarza gminy luterańskiej wraz z kaplicą grzebalną był w 1927 roku wrocławski architekt krajobrazu Paul Hatt.

We wschodniej części cmentarza - znajduje się pomnik Orląt Lwowskich. Kamień pod niego wmurowano w 1988 roku, a monument projektu Jana Sieka odsłonięto w 1991 roku.

Na cmentarzu wzniesiono też pomnik Żołnierzy Armii Krajowej upamiętniający straconych w 1945 roku we Wrocławiu kieleckich partyzantów z oddziałów \"Szarego\" i batalionu \"Młota\". Odsłonięty został w 1969 roku.

Swój symboliczny grobowiec ma też ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan \"Solidarności\" zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Został odsłonięty w 2004 roku na miejscu krzyża postawionego w nocy z 31 października na 1 listopada 1984 roku przez działaczy \"Solidarności\", symbolizującego ofiary stanu wojennego. 

Osobistości

Na cmentarzu spoczywa prof. Hugo Dionizy Steinhaus (grób: P12_R64_Nr19), matematyk ze słynnej lwowskiej szkoły matematycznej, zajmujący się analizą funkcjonalną. Po wojnie organizował wrocławskie środowisko naukowe. Objął Katedrę Zastosowań Matematyki Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego, wspólnego dla uniwersytetu i politechniki.

Leży tu także architekt prof. Tadeusz Andrzej Broniewski, pracownik Politechniki Wrocławskiej, który kierował m.in. odbudową i konserwacją kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Jest autorem \"Historii architektury w zarysie\" i pięciotomowej \"Architektury dla wszystkich\".

Na cmentarzu przy Smętnej spoczywa też płk Bolesław Orliński, polski pilot wojskowy i sportowy. Urodził się w 1899 roku na Podolu. W dniach 27 sierpnia do 25 września 1926 roku wraz z mechanikiem Leonem Kubiakiem Orliński samolotem Breguet 19 A2 w kilku etapach przeleciał trasę z Warszawy do Tokio. Pokonali 10 300 km. Za ten wyczyn cesarz Japonii nagrodził Orlińskiego Orderem Wschodzącego Słońca VI klasy oraz Złotym Medalem Cesarskiego Towarzystwa Lotniczego.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:

     

    Zakład Usług Pogrzebowych "RIP" Wrocław
    pl. Św. Macieja 6
    Tel. 609-674-859

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…