Performancing Metrics

 

Wszystkich Świętych' 2023: z homilii wygłoszonych na cmentarzach

1 listopada Kościół Katolicki wspomina wszystkich świętych. Tradycyjnie przedstawiamy najciekawsze fragmenty homilii wygłoszonych z okazji Święta, w których w tym roku dominował wątek zbawienia i Bożej Miłości.

ALEKSANDRÓW KUJAWSKI
Na cmentarzu komunalnym kazanie wygłosił s. Wojciech Pettke, proboszcz parafii Wspomożenia Wiernych w Aleksandrowie Kujawskim. Podkreślił, iż dzisiejszy dzień paradoksalnie jest dniem radosnym, bo wspominając swoich zmarłych możemy im dużo przekazać.  „To dzień radosny” - mówił – „Kwiaty zwiędną, znicze się wypalą, zmarłym możemy ofiarować swoją modlitwę”.

CEDZYNA
Mszy świętej na cmentarzu w Cedzynie przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk. "Mamy nadzieję, że w tłumie szczęśliwych w niebie są ci, których groby nawiedzamy. Są, bo potrafili kochać, wierzyć, przebaczać. Po wielu latach odtwarzamy w pamięci ich słowa, twarze i piękne czyny. Dziś doceniamy to, czego za ich życia żeśmy nie zauważali. To czy my będziemy w tłumie szczęśliwych w domu Ojca zależy od nas, od naszego ziemskiego życia" - mówił w homilii.

EŁK
Żyj tak, by osiągnąć Nieb”o z takim przekazem zwrócił się bp Jerzy Mazur, biskup ełcki do zgromadzonych podczas mszy św. na Cmentarzu Komunalnym w Ełku. Ponadto zwracał uwagę: „Stojąc nad grobem matki, ojca, męża, żony, bliskiego przyjaciela, przyjaciółki warto zadumać się nad własnym życiem i naszym zbawieniem. Na bramie jednego cmentarza widnieje napis: „Ty, który przechodzisz, pomyśl o swoich krokach, a myśląc o nich, pomyśl o ostatnim kroku”. Bądź świadomy każdego kroku w życiu, ale myśl o tym ostatnim. Każda i każdy z nas będzie miał swój ostatni krok”.

KIELCE
Na cmentarzu na kieleckich Piaskach ksiądz biskup kielecki Jan Piotrowski odprawił uroczystą mszę świętą.  Zwrócił się z przypomnieniem znaczenia mszy na nekropoliach: Dziś gromadzimy się, by za przyczyną wszystkich świętych, znanych i nieznanych, wypraszać dla nas, pielgrzymujących, wciąż potrzebne łaski. W tradycji kościoła Polski modlimy się tego dnia również za wszystkich wiernych zmarłych. Tych, którzy odeszli do wieczności.

WARSZAWA
Na cmentarzu parafii św. Wincentego à Paulo w Warszawie bp Jacek Grzybowsk w homilii mówił, że Bóg zaprasza do swojego królestwa wszystkich, ale nie każdy chce podjąć świadomą decyzję, by odpowiedzieć pozytywnie na to zaproszenie. „Tradycja i kultura nie są naszym świadomym wyborem. W takich warunkach się urodziliśmy. Przynależność do Jezusa oznacza tych, którzy świadomie wybrali Boga mimo wszystko. Nie ma miłości z przymusu. Nie można z niewolnika uczynić przyjaciela. Wiedzą o tym rodzice, którzy prowadzali dzieci od małego do kościoła, a potem zobaczyli, że nastolatkowie oddalają się od Boga. Można zachęcać, prosić, przekonywać, mobilizować, ale ostatecznie to jest decyzja danego człowieka”.

WROCŁAW
Mszy świętej w uroczystość Wszystkich Świętych w parafii pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu przewodniczył bp Jacek Kiciński, wrocławski biskup pomocniczy. Świętość bierze początek w spotkaniu z miłością. Ale żeby spotkać miłość, trzeba podjąć wysiłek szukania oblicza Boga. Ten kto szuka, znajduje, a kto znajduje, zamieszkuje w Bogu – powiedział do wiernych.

 

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 01 listopad 2023 19:11

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top