Performancing Metrics

 

Na wrocławskich cmentarzach powstanie ponad 200 tys. nowych miejsc

Miasto Wrocław wróciło do tematu zwiększenia miejsc grzebalnych na komunalnych nekropoliach.  Ma powstać nowy cmentarz pomiędzy ul. Awicenny, linią kolejową Wałbrzych-Wrocław i rzeką Ślęzą a także mają zostać rozbudowane istniejące nekropolie.
W wyniku tych działań przybędzie ponad 200 tys. miejsc pod pochówki.

Szacuje się, że za ok. 8 lat. skończą się miejsca na sześciu miejskich cmentarzach: na Osobowicach (gdzie obecnie spoczywa 121 tys. pochowanych), Grabiszynie (58 tys.), Pawłowicach, Jerzmanowie, Leśnicy i Kiełczowie. Wynika to z obserwacji, że aktualnie rocznie umiera we Wrocławiu od 8 do 9 tys. osób. Dlatego zdecydowano, że w trybie pilnym należy wybudować nowy cmentarz. Jego lokalizacja jest już wskazana od dawna. To obszar na Oporowie pomiędzy ul. Awicenny, Jordanowską, linią kolejową Wrocław - Wałbrzych i rzeką Ślęzą.

Od dawna istnieje kompletny projekt, który jednak zgodnie z przepisami musi zostać zaktualizowany. Dlatego miasto 27 września 2023r. ogłosiło przetarg na nowy dokument. Chętni na wykonanie tego  zadania mogą składać oferty do 7 listopada. Założeniem jest, że nowy cmentarz ma pomieścić 173 tys. miejsc pochówku. Wykonawca  będzie miał 15 miesięcy na przedstawienie nowej dokumentacji projektowej. Rozpoczęcie pierwszego etapu budowy przewiduje się na czwarty kwartał 2025 r., a zakończenie na 2027r.

Planowana jest też rozbudowa innych wrocławskich cmentarzy. Przy ul. Kiełczowskiej będzie już trzeci etap powiększania tej nekropolii, tym razem o 39 tys. miejsc. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego. Rozbudowa powinna rozpocząć się w drugiej połowie 2026 r. i potrwać 2 lata. Natomiast pochówki na nowych miejscach na Oporowie będą mogły rozpocząć się najwcześniej w 2027 r., a na Psim Polu - w 2028.

Ostatnio zmieniany niedziela, 15 październik 2023 09:33
Oznaczone pod

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top