Performancing Metrics

 

Wszystkich Świętych' 2022: z homilii wygłoszonych tego dnia

1 listopada Kościół Katolicki wspomina wszystkich świętych: wyniesionych na ołtarze i otaczanych kultem oraz tych maluczkich: anonimowych i nikomu nieznanych. Uroczystość Wszystkich Świętych ma być świętem radosnym dedykowanym wszystkim tym powołanym do świętości. Zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego (wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych) obchodzonego nazajutrz, jednak to w ten dzień spotykamy się na cmentarzach wspominając naszych Zmarłych.

Tradycyjnie przedstawiamy najciekawsze fragmenty homilii wygłoszonych z okazji Święta.

BYDGOSZCZ
Na cmentarzu komunalny przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy bp. Krzysztof Włodarczyk przybliżył zgromadzonym istotę świętości.
Świętość to nie perfekcjonizm [...] to nie super doskonałość. To także nie cierpiętnictwo, nie ciągłe narzekanie. Prawdziwy święty, to ktoś podobny do Jezusa. To ktoś, kto w błogosławiony sposób radzi sobie z twardą rzeczywistością. Mozna być dobrodusznym, miłosiernym, a świętym nie być. Można wypełnić dobre uczynki, skrupulatnie przestrzegać przykazań, a świętym teź nie być.
Święty, znów paradoks, to nie znaczy dobrze postępujący, albo człowiek o wysokim poziomie moralnym, chociaż tak się powinno odznaczać życie świętego. Nie zawsze to wystarczy, by być świętym. [...] Dobry łotr, wiszący na krzyżu, został usprawiedliwiony i kanonizowany przez Pana Jezusa. A miał na swoim koncie wiele złych uczynków. Ta scena jest dla nas nadzieją i świadectwem, że świetośc znajduje sie na wyciagnięcie ręki dla kazdego. Trzeba tylko chciec świętości życia i pragnąc jej, czyli chciec i pragnąc Boga. [...] Na tyle jesteśmy święci , na ile pozwalamy świętemu Bogu zamieszkać w nas. Na ile pozwalamy by Bóg nas nawiedził, aby nas wypełnił w swoim życiu.
Ateista, ten który odrzuca Boga, zamkniety na Boga, świętym nie będzie. Nawet gdyby był bardzo szlachetny.

GNIEZNO
W trakcie mszy św. sprawowanej na cmentarzu św. Piotra i Pawła w Gnieźnie arcybiskup Wojciech Polak powiedział m.in.: Wspomnienie Wszystkich Świętych skłania nas do podnoszenia wzroku ku niebu. Spoglądamy w niebo nie po to, by choć na chwilę zapomnieć o ziemi, by oderwać się od wszystkich nieprzyjemnych, trudnych bolesnych chwil i sytuacji, aby uciec od naszej codzienności. Patrzymy w niebo właśnie po to, żeby się mierzyć z nią z większą odwagą, z większą nadzieją, z większym zaangażowaniem.[...] Żyjemy w obecności wszystkich świętych. Ale jesteśmy w miejscu, gdzie na pełnię zbawienia i zmartwychwstania oczekują nasi bliscy zmarli, których imiona wypisane są na nagrobkach i pomnikach. Przyszliśmy na cmentarz, bo przecież wierzymy, że ludzkie życie zmienia się, ale się nie kończy. Idąc dziś na cmentarz wyznajmy więc: wierzę w ciała zmartwychwstanie! Wierzę w życie wieczne! To nie jest łatwa wiara.

KARTUZY
Na cmentarzu górnym okolicznościową homilię wygłosił ks. Piotr Tisler, wspomagający kartuskich duszpasterzy postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Sługi Bożego bp. Konstantyna Dominika. Nad grobami zmarłych nawoływał: Zapalamy świeczki zmarłym, ale pamiętajmy też o żywych, którzy nas potrzebują, bo Wszystkich Świętych to święto poszukiwania świętości, czyli dostrzeganie dobra tam, gdzie dotąd go nie widzieliśmy.

LUBLIN
Metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik podczas mszy św. w kaplicy cmentarnej na Majdanku w Lublinie mówił: Także my jesteśmy wezwani, żeby kroczyć drogą błogosławieństw, a nie jest to droga łatwa. Trzeba mieć odwagę, żeby na nią wejść - dodał. - Wielcy święci Kościoła, filary, wydawałoby się nieosiągalne ideały. Znamy ich nieruchome postacie z obrazów, zastygłe w kamieniu figury, ale jeżeli przyjrzymy się im bliżej, to jakby zejdą na ziemię. Jeżeli wejdziemy w ich życie, poznamy je dokładnie, to odkryjemy że byli ludźmi podobnymi do nas, że byli doświadczani takimi, jak i my niepokojami, walczyli ze swoimi słabościami, szukali odpowiedzi na życiowe pytania.
Przypomniał, że Kościół podziela przekonanie starożytnych Rzymian, którzy mówili, że słowa pouczają, ale przykłady pociągają. - Dlatego Bóg stawia nam przed oczy swoich wielkich synów i córki, którzy w sposób heroiczny wypełniali przykazanie miłości Boga i bliźniego.

OLSZA
W domu rekolekcyjnym w Olszy k. Rogowa usłyszeliśmy również rozważania nad świętością i świętymi - czyli istotą dzisiejszego święta.
Świętość to nie jest jakaś sztuczność. To jest pełnia życia, pełnia człowieczeństwa. - wygłosił ks. Sławomir Sosnowski, ojciec Ogniska Miłości - Święty swoim życiem, właśnie jak szedł, pokazuje kierunek. I tak wyprzedza innych. [...]
[Święci] są dla nas dzisiaj znakiem, że Pan Bóg działa w człowieku. I że nie czcimy bohaterów, nie czcimy ludzi doskonałych, czcimy Pana Boga, który działa w człowieku. Człowiek jest jaki jest, ale są tacy, którzy pozwalają, aby w nich Łaska zadziałała.

OLSZTYN
Mszę na cmentarzu komunalnym w Olsztynie odprawił metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński. Mówił: 
Stawiamy sobie pytania właśnie w takie dni, kiedy świętujemy Wszystkich Świętych: "jak dołączyć do ich grona, do tych którzy cieszą się pełnią życia?". Odpowiedź jest oczywiście jedna. Pójść za tym, który jest drogą, jedyny który może poprowadzić tą drogą jest nasz Zbawiciel Jezus Chrystus.

PIEKARY ŚLĄSKIE
Ks. Jarosław Ogrodniczak - proboszcz parafii Św. Rodziny w Piekarach Śląskich w swojej homilii przywołał historię poglądów na świętość. Ale też rozważał czym jest świętość współcześnie.
Dzisiaj potrzebujemy takich świętych z krwi i kości. Świętych, których można naśladować, których da się naśladować [...] Dzisiaj budują przykłady, opisy życia świętych takich, w których widzimy ich wady, słabości, trudności charakteru, ich ograniczenia. Budują mnie cisi bohaterowie codziennosci, którzy płaczą, ale idą, tracą, ale nie poddają się, upadają, ale się podnoszą. Potrafią się gniewać i tańczyc, tak jak mówią o tym błogosławieństwa.

WARSZAWA - SLUŻEW
W kazaniu dominikańskim o. Michał Szałkowski zwraca uwagę na błędną interpretację dzisiejszego święta, wywodzącą się jeszcze z czasów komunizmu. Usłyszeliśmy: Dzień dzisiejszy jest kolejnym przykładem na to, że ważna uroczystość kościelna zastąpiona jest chocholim tańcem nad grobami, gdzie [w święcie] w zasadzie nic o śmierci i umieraniu nie ma. Jest tylko [mowa] o świętości, że każdy z nas do niej został powołany [...] Jest to jedno z większych zwycięstw komunizmu, który nam namieszał totalnie w głowach, kiedy 1 listopada był dniem wolnym i wszyscy owczym pędem gonili na cmentarze.

WARSZAWA - WAWRYSZEWO
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny na stołecznym Cmentarzu Wawrzyszewskim. Podczas homilii powiedział m.in.: Tego dnia modlimy się przez wstawiennictwo tych, których są w niebie. W tym roku, towarzyszy nam modlitwa o pokój, za uciemiężoną Ukrainę i w wielu innych sprawach, w których czujemy się zatrwożeni, czy zaniepokojeni tym, co się w wokół nas dzieje czy też, co dzieje się w nas samych.

 

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany sobota, 05 listopad 2022 07:49

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top