Performancing Metrics

Rodzinny grobowiec Sthurów został zdewastowany!

W Krakowie na Cmentarzu Rakowickim zdewastowano grobowiec rodziny Stuhrów.

Na nagrobku fioletową farbą nieznani sprawcy napisali "Morderca Polaków" i "M. Stuhr agent Putina". Postępowanie w tej sprawie wszczęła policja, która we wtorek o 8:00 otrzymała zawiadomienie.

Do przestępstwa miało dojść w nocy lub we wtorek nad ranem na Cmentarzu Rakowickim, gdzie znajduje się rodzinna mogiła Stuhrów. Policja próbuje ustalić sprawców, przeglądając pobliskie kamery monitoringu.

Za zdewastowanie grobu należy liczyć się z zarzutami z art. 262 Kodeksu Karnego,  który odnosi się do znieważania zwłok ludzkich lub ograbienia grobu. W szczególności przepis stanowi: 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Stanowisko w tej  sprawie zabrał Maciej Stuhr, który na profilu społecznościowym napisał:

Dzwonią do mnie dziennikarze i proszą o komentarz. Jak to skomentować? Każdy ma grób rodzinny i może sobie wyobrazić, co się czuje w takiej chwili. Przy okazji dowiedziałem się, że jestem mordercą. Każdy ma oczy i widzi dokąd zmierzamy i po której stronie jest. Bo być „gdzieś pośrodku” naprawdę już się nie da. Pomagajmy, szerzmy dobro, hamujmy nienawiść zanim wszystkim nam zaleje oczy i serca!

Rodzina Stuhrów jest mocno związana z Krakowem. Tu w 1879 r. przybyli z Dolnej Austrii pradziadkowie Jerzego Stuhra – znanego aktora: Anna Thill, pochodząca z Schrattenbergu, oraz Leopold Stuhr z Wildendürnbach. Rodzina Anny była właścicielami winnic, a Leopold był przedstawicielem zamożnego mieszczaństwa. Po przyjeździe do Krakowa kupił kamienicę w Rynku Podgórskim i założył restaurację. Leopold później został też radnym Podgórza.

Najmłodszy syn Anny i Leopolda, również Leopold, to dziadek Jerzego Stuhra. Jego żona, Maria Iglicka, była córką krakowskiego rzemieślnika. Dziadek Jerzego był chemikiem i artylerzystą w czasie pierwszej wojny.

Brat Leopolda, Oskar, był adwokatem i działaczem Stronnictwa Narodowego. Ojciec aktora, Tadeusz Stuhr, kontynuował rodzinne tradycje związane z wyborem profesji i także był prawnikiem. Z kolei matka aktora, Maria, była księgową w teatrze Banialuka.

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 listopad 2021 08:55

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…