Performancing Metrics

Wszystkich Świętych' 2021: z uroczystych kazań wygłoszonych na cmentarzach

Tradycyjnie w dniu 1 listopada na polskich cmentarzach odprawiane są msze i wygłaszane homilie. Prezentujemy wybrane ich fragmenty wygłoszone przez dostojników kościelnych, jak i zwykłych księży.

GNIEZNO 

Abp. Wojciech Polak - Prymas Polski – wygłosił kazanie na cmentarzu parafii Św. Piotra. Powołał się na słowa papieża seniora Benedykta i przypomniał, że nasza miłość do wspominanych zmarłych może dotrzeć aż na tamten świat, że jest możliwe wzajemne obdarowanie, w którym jesteśmy połączeni więzami uczuci, poza granicą śmierci.
Prymas podkreślił znaczenie tego świątecznego dnia: Dzień Wszystkich Świętych i nasza modlitwa za zmarłych każdego roku przywołują nam prawdę o życiu. O naszym i o naszych bliskich. Wpatrzeni w te mogiły, tu na cmentarzu, mogiły tych, którzy już od nas odeszli, dziękujemy za dobro, którym nas tu na Ziemi przecież obdarowali. Wspominamy trud i wysiłek, z którym szli przez życie. Widzimy tez ich wzloty i upadki. Patrzymy na to wszystko z perspektywy tych, którzy mogą zobaczyć co ich w życiu już spotkało i czemu musieli stawić czoła. Nie jesteśmy tutaj żeby oceniać.

KIELCE 

Na Cmentarzu Nowym ksiądz biskup Marian Florczyk w uroczystość Wszystkich Świętych odprawił mszę świętą oraz wygłosił homilię, w której powiedział m.in.: Dziś zatrzymuje nas przeszłość. Stajemy nad grobami naszych ukochanych i bliskich. I choć wiele może upłynęło lat od ostatniego spotkania, to jednak dziś wraca obraz utraconej osoby. Znów, zdaje się, że słyszymy jej słowa. Jej nieobecność tu na ziemi jest odczuwana jako wielka strata. Czym mocniejsza była więź, tym mocniejsze odczucie braku i pustki. Miłość, dobroć, życzliwość, prawda czynią życie pięknym, szczęśliwym. Miłość jednoczy serca na trwałe. Nie pozwoli zapomnieć o kochanej osobie, choćby już dawno umarła. Miłość tęskni i jest wierna i w tęsknocie.

KRAKÓW 

Bp Robert Chrząszcz sprawował liturgię na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego. Wyjaśnił czego uczą nas zmarli: Żebyśmy nigdy nie tracili w naszym życiu celu, jakim jest niebo. Abyśmy nigdy z tej drogi nie zeszli. Abyśmy wszyscy mogli się tam spotkać w domu naszego Ojca, który naprawdę nas kocha, który po to, abyśmy mogli tam dojść, za nas umarł i zmartwychwstał.

PŁOCK 

Bp Piotr Libera podczas mszy świętej odprawionej na zabytkowym Starym Cmentarzu w Płocku (Mazowieckie) powiedział: Idziemy tam, gdzie są pochowani święci, którzy żyją nie tylko w naszych wspomnieniach, gdyż jak obiecuje Ewangelia, są naprawdę błogosławionymi, żyją w Bogu i z Bogiem. Homilia została wygłoszona podczas mszy w intencji zmarłych mieszkańców miasta, których wg słó1) biskupa Kościół nie kanonizował, ani nie beatyfikował, i niewielu z nich znalazło się w Litanii do Wszystkich Świętych, w większości nie mają też figur ani obrazków. Ale są święci, bo sam Jezus ogłasza dzisiaj uroczyście, że do błogosławionych, do świętych należą  - podkreślił biskup płocki.

RZESZÓW 

Na cmentarzu Wilkowyja w homilię wygłosił ks. Michał Bator, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Rzeszowie. Dzisiejsza uroczystość przypomina nam, że wśród świętych znajdziemy nie tylko sławne postacie, ale są wśród nich nasi rodzice, dziadkowie, przyjaciele, nasi proboszczowie, kapłani, siostry zakonne, osoby które poświęciły się Bogu i ci bezimienni święci, o których świętości wie tylko Bóg i osoby, które się z nimi spotkały – mówił ks. Bator.
Podkreślił również, że świętość jest otwartością na Boga i realizacją swojego życiowego powołania. Mówił, że w dążeniu do świętości należy pamiętać o wytrwałej pracy nad sobą, a także na codziennym dzieleniu się miłością z tymi, którzy są wokół. Bądź człowiekiem miłosiernym! (…) Bądź człowiekiem czystego serca! (…) Kochaj mocno Boga! (…) Trwaj w Jego bliskości! (…) Pamiętaj, że cokolwiek by się w twoim życiu dokonywało, nigdy nie jesteś sam! Żyjesz w miłości Boga i otacza cię wielu znanych i nieznanych świętych, którzy wspierając cię w drodze do Boga. Podnieś więc głowę i rozraduj się życiem, które daje ci Bóg! Uwierz, że i ty możesz stać się świętym i tą prawdą dziel się z innymi – zachęcał ks. Bator.

WARSZAWA 

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przewodniczył mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim. W homilii zaznaczył, że uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień szczególnej radości: Jest to dzień, kiedy wspominamy tych, którzy nigdy nie zostali kanonizowani i nie będą, ale po swoim dobrym, pięknym życiu, złączonym z Jezusem, tu na ziemi, osiągnęli niebo, osiągnęli zbawienie.

Na terenie Cmentarza Bródnowskiego msza święta była celebrowana w drewnianym kościele św. Wincentego a’Paolo. W homilii bp Romuald Kamiński podkreślił, że cała Liturgia Słowa 1 listopada mówi nam o drodze do świętości. Tego dnia wspominamy wszystkich zbawionych, którzy już osiągnęli wieczną radość. Biskup przypomniał, że w gronie świętych jest wiele osób nieznanych, także naszych bliskich, którzy celująco zdali egzamin z życia. Tam będą i nasi zmarli rodzice i rodzeństwo, nauczyciele i duszpasterze, sąsiedzi i bliscy z pracy. To nie jest druga czy trzecia kategoria. To są także ludzie wybrani przez Pana Boga, bo swoim życiem – nieraz bardzo cichym – świadczyli, że przejęli się wezwaniem Boga – mówił duchowny.  Największym pragnieniem Boga jest to, abyśmy upodobnili się do Niego w Miłości – dodał.

 

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 02 listopad 2021 09:41

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…