Performancing Metrics

Ruriden - japoński dom pochówków
Zmiany technologiczne wpływają na zmiany obyczajowości. Dotykają każdej sfery życia, w tym obyczajowości pogrzebowej czy sposobu pochówku. Japoński Ruriden jest również wynikiem takich zmian, przy czym dotyczy on miejsca pochówku.
W najbardziej naszpikowanym technologią mieście Świata – Tokio - stoi niewielki budynek nawiązujący stylistyką do pagod. I rzeczywiście jest jednokondygnacyjnym budynkiem pełniącym m.in. funkcje sakralne, przy czym nie przechowuje buddyjskich relikwii, a spopielone ludzkie zwłoki. Nie jest jednak cmentarzem - tu zwłoki nie są grzebane w ziemi, nie jest zwykłym, przykrytym dachem kolumbarium i raczej nie jest też znanym nam mauzoleum. To dom pochówków, w którym obok funkcji grzebalnej ważna jest funkcja religijna. A wszystko w oprawie najnowocześniejszej technologii.
Ruriden - „wieczna kostnica” jak nazywają go założyciele - powstał w grudniu 2006r. Mieści 2046 nisz, które raczej przypominają skrytki bankowe, niż krypty cmentarne. Każda ze skrytek wyposażona jest w kluczyk, a od frontu reprezentowana przez kryształowy posążek Buddy, który może być podświetlony dowolnym kolorem emitowanym przez lampy LED. Ściany z kryptami są rozmieszczone tak, aby tworzyły halę, a rozświetlone posążki zwrócone były do wnętrza i tworzyły wielki otaczający odwiedzającego ekran. Na każdym, kto odwiedza Ruriden, właśnie te ściany światła robią ogromne wrażenie. I światło to podstawowy element budowania nie tyle zadumy, co nastroju. Nawet oprawa pochówku, a właściwie złożenia szczątków, to dowolnie zamówiona gra świateł, nie tylko w użytkowanej niszy, a na wszystkich kryptach.

Naprzeciwko wejścia zlokalizowana jest największa nisza zawierająca posąg Buddy, który jako jedyny nie jest szklany. Tutaj można zapalić kadzidło.

Małe, rozświetlone posążki Buddy nazwane są "ruriki", co może mieć następującą etymologię: Ru - boski, riki - zasilanie.

Ruriden to budynek betonowo-drewniany, ze względu na spodziewane trzęsienia ziemi. Jego powierzchnia wynosi 102 m2. Przykryty jest miedzianym dachem. Do jego wnętrza prowadzą pojedyncze automatyczne drzwi.

Dom pochówków otwarty jest dla postronnych w godzinach od 9:00 do 17:00. Poza tymi godzinami bliscy przechowywanych zmarłych mogą odwiedzić to miejsce, ale muszą dysponować indywidualną kartą chip, która również pozwala zlokalizować prochy zmarłego poprzez, a jakże, odpowiednie podświetlenie niszy z urną. W godzinach 22:00 - 0:00 dom jest zamknięty z powodu niezbędnych prac technologicznych.

Każdy, kto chciałby w tym domu pochówków złożyć swoje lub bliskich szczątki, ma do dyspozycji następujące nisze:
- "Sarah" - standardowa mini krypta o wymiarach: szerokość 260mm x głębokość 260mm x wysokość 280mm,
- "Kira" – większa o wymiarach: szerokość 260mm × 520mm × głębokość wysokość 280mm.

Wraz z usługą przechowania szczątków właściciel domu oferuje modlitwę w każdą rocznicę śmierci zmarłego przez 33 lata. W hali dostępnej odwiedzającym obowiązują pewne obostrzenia: nie można przynosić i składać ofiar, można korzystać z kadzideł, ale dostępnych na hali.

Adres:
Saiwaikuni Terauchi (duchowny),
Shinjuku-ku, Tokio Haramachi 2- 20
tel: 03-5287-5931

Zdjęcia: www.ruriden.jp
Ostatnio zmieniany sobota, 17 kwiecień 2021 14:53
Udostępnij

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/cmentarze24/public_html/netcmentarz/templates/sj_news_ii/html/com_k2/templates/sj-theme/item.php on line 507

O autorze

Marek Ścisły

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…