Performancing Metrics

Cmentarz Sarnowski (nieczynny), ul. Gajowa, Rawicz

Były cmentarz ewangelicki przy ul. Gajowej wpisany jest do rejestru zabytków wraz z murowanym ogrodzeniem. Ma powierzchnię około 1 hektara. Zwany cmentarzem Sarnowskim.

Na cmentarzu znajduje się lapidarium zabytkowej rzeźby nagrobnej z XVIII wieku. Płyty zostały tutaj przeniesione z rawickiego cmentarza ewangelickiego w latach 70 - tych XX wieku.  Ustawiono je przy kaplicy cmentarnej. Płyty zawierają trudne do odczytania napisy oraz zdobienia. Dostrzec można inicjały, symbole, sceny alegoryczne, a przede wszystkim ornamentykę roślinną. Wszystkie płyty wyrzeźbione są z piaskowca.

Tuż za ogrodzeniem z siatki, wśród krzewów leżą elementy innych zabytkowych pomników, w tym dwie okrągłe „czasze" - fragmenty nagrobków, mających niegdyś kształt palmowego drzewa (1769).

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Urząd Miasta w Rawiczu
  ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 21, 63-900 Rawicz
  tel. 65 546 54 00

  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…