Performancing Metrics

Cmentarz jeniecki (nieczynny), Łężec, gmina Strzałkowo

W Strzałkowie (przy tzw. drodze Kornackiej) znajduje się cmentarz założony jeszcze w 1915 roku przy niemieckim obozie jenieckim pod Strzałkowem. Jego przeznaczeniem były pochówki zmarłych jeńców z czasów I wojny światowej.  Byli to jeńcy różnych narodowości: brytyjskiej, francuskiej, rosyjskiej, ukraińskiej. 

Później w latach 1918-1923 grzebano na nim także jeńców z wojny polsko-bolszewickiej. Od 11.07.1919r funkcjonował jako polski Obóz Jeniecki Nr 1 pod Strzałkowem. Pochowani są tutaj nie tylko żołnierze Armii Czerwonej, Ukraińskiej Halickiej Armii, Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, Rosyjskiego Korpusu gen. N. Bredowa, ale także internowani cywile niemieccy. 

Na cmentarzu pochowanych jest około 8 tysięcy więźniów różnych narodowości, ale w centralnym miejscu stoi cokół zwięczony prawosławnym krzyżem  i tablicami inskrypcyjnymi w języku niemieckim i rosyjskim.

Cmentarz początkowo zajmował powierzchnię ok. 4,5 ha, po 1918 r. został powiększony do ok. 7,8 ha. 

Zachowały się epitafia:
- szeregowy Stanisław Bartoszewski (01.10.1900-09.01.1921),
- Rosa Serikowa (25 lat)

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Gmina Strzałkowo
  Aleja Prymasa Wyszyńskiego 6
  62-420 Strzałkowo
  tel. 63 2750 619
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…