Performancing Metrics

 

Cmentarz komunalny ul. Panewnicka, Katowice

Cmentarz zlokalizowany jest. na przeciwko zabytkowej Bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jest nierozerwalnie związany z jej historią.

W centralnej części cmentarza znajdują się wydzielone kwatery Ojców Franciszkanów oraz Sióstr Najświętszej Marii Panny. Pierwsi bracia chowani byli na nowym cmentarzu w 1911.
Poświęcenie cmentarza miało miejsce 23 stycznia 1914r, a dokonał go ksiądz kanonik Jan Kapica z Tychów. Fundatorem cmentarza był Nepomucen Wielebski, naczelnik gminy i urzędu okręgowego w Ligocie Pszczyńskiej oraz syndyk apostolski pobliskiego klasztoru braci mniejszych.

Na cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła Powstańców i Harcerzy zamordowanych we wrześniu 1939 roku, oraz Pomnik Ofiar Stalinizmu. W zbiorowej mogile złożono ciała 105 młodych ludzi pomordowanych przez hitlerowców w okolicznych lasach we wrześniu 1939 roku. Nazwiska 35 bohaterów upamietnili uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego: na kamiennym postumencie zawieszono szklane tablice z nazwiskami pomordowanych uczniów. Znacznie skromniejsze miejsca wiecznego spoczynku wyszykowano ofiarom stalinowskich represji skazanym na śmierć, a następnie rozstrzelanym w więzieniu przy ul. Mikołowskiej. Ich pogrzeby odbywały się nocą, bez świadków. Świeże mogiły odnajdywali nazajutrz pracujący na cmentarzu grabarze.

Bieżące pochówki odbywają się jedynie w wielopokoleniowych grobach rodzinnych.
Znani pochowani:
- Bolesław Szabelski − polski kompozytor i pedagog
- o. dr Nazariusz Szojda OFM − filozof
- o. dr Damian Szojda OFM − biblista
- o. dr Hieronim Dłubis OFM − filolog
- o. Ansgary Malina OFM − kompozytor

Na cmentarzu znajduje się Dom Przedpogrzebowy spełniający rolę pożegnalnej kaplicy cmentarnej oraz budynek administracyjny, jako biuro obsługi i zaplecza technicznego.

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Katowickie Cmentarze Komunalne
  ul. Murckowska 9
  40-266 Katowice
  tel. (32) 255 15 51

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…