Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii św. Urbana, Hecznarowice, gmina Wilamowice

Cmentarz znajduje się przyul. Krakowskiej.

Powstał w 1899 r. na Stopowej Górce na gruncie zakupionym w przez gminę od Wojciecha Stopy w latach dziewięćdziesiątych XIX w. Do cmentarza prowadziło wejście po kilku schodkach.

Do dziś na cmentarzu częściowo zachował się stary drzewostan – cztery lipy i jeden klon – wyznaczający zasięg pierwotnego cmentarz, posadzony zapewne w momencie lokacji.

18 kwietnia 1899 r. odbył się pierwszy pogrzeb. Pochowano wówczas Katarzynę Pająk z domu Sztafińską, która zmarła na zapalenie płuc w wieku 38 lat. Jej grób nie zachował się. 

Tu znajduje się:
- kapliczka nazywana „trupiarką”, zaprojektowana przez Józefa Nikla z Wilamowic, budowniczego kościoła w Hecznarowicach,
- krzyż z 1987r. wykonany z drewna dębowego, pochodzi z 1987 r.. - to rekonstrukcja pierwszego krzyża wykonana na podstawie zachowanych szczątków przez Józefa Foksa, Wiktora Foksa, Andrzeja Foksa, Jana Chrząszcza i Leszka Stachurę. Pierwotny fundacyjny z w 1899 r. z rzeźbą Ukrzyżowanego, która wyszła spod ręki Antoniego Flasza Starszego, wykonany był z drewna dębowego, bez użycia gwoździ, połączony tylko za pomocą drewnianych kołków.

W 1937 roku zakupiono pole od Wojciech Stopy oraz Władysława Markla i cmentarz poszerzono, a następnie gmina przekazała go na własność parafii.

 

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:


    Parafia św. Urbana w Hecznarowicach
    ul. Krakowska 121, 43-330 Hecznarowice
    tel.: 33 845 91 75
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top