Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii prawosławnej św. Aleksandra Newskiego, Sokółka

Cmentarz znajduje się przy ul. Mariańskiej. Oficjalnie, jako cmentarz parafialny, pojawił sie w dokumentach w listopadzie 1802 r. Powstał z polecenia pruskiego policyjnego magistratu w Sokółce. Początkowo grzebano tu zmarłych wszystkich wyznań chrześcijańskich.

W 1848 r. pułkownik Danił Jeigir i naczelnik żandarmerii Wissarion Simonow ufundowali na cmentarzu małą cerkiew. Cerkiewka była drewniana, z kamiennym fundamentem i dachem gontowym.

W 1862 r. cmentarz przekazano na wyłączność parafii prawosławnej. W 1882 r. z inicjatywy protorejera Sakowicza nekropolię ogrodzono kamiennym murem. Kwatera ewangelicka z kilkunastoma grobami (w tym grób pierwszego wójta wolnego miasta Sokółka – Józefa Ksawerego Michaelisa) znalazła się poza obrębem cmentarza.

13 sierpnia 1901r. konsekrowano tu kaplicę cmentarną pod wezwaniem św. Pawły. Została wzniesiona dzięki staraniom Michała i Zofii Koncewiczów, z przeznaczeniem na grobowiec ich zmarłej matki, Pawły (wdowy po księdzu).

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia św. Aleksandra Newskiego w Sokółce
  16-100 Sokółka, ul. Piłsudskiego 4
  tel. 85 711 25 18
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…