Performancing Metrics

Cmentarz żydowski, Suchowola

Cmentarz został założony w XIX wieku.

Przed 1939 r. cmentarz był otoczony kamiennym murem. Na cmentarzu znajdował się drewniany dom przedpogrzebowy.

Po II wojnie światowej rozebrano ogrodzenie i wywieziono niemal wszystkie nagrobki. Obecnie w obrębie cmentarza można odnaleźć pojedyncze elementy zniszczonych nagrobków, np. relikt betonowej obudowy tablicy inskrypcyjnej.

Od strony ul. Augustowskiej znajduje się współczesny pomnik z napisem: "Miejsce uświęcone krwią bestialsko pomordowanych przez bolszewików 9 VIII 1920 r. Mietko Fabian, Naumowicz Władysław, Rudakowski Piotr, Zaniewski Feliks, Zimnoch Franciszek. Zginęli za Polskę. Pamiętamy".
Za pomnikiem w 2011 r. ustawiono kamienną tablicę z napisem: "Cmentarz żydowski w Suchowoli, założony w XVII w. Zniszczony przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej. Odrestaurowany w 2010 r. Przechodniu, uszanuj miejsce pamięci zmarłych. TNCBH".

W lipcu 2020 r. z inicjatywy Centrum Trzech Kultur na cmentarzu urządzono lapidarium, w którym umieszczono odnalezione w ostatnich latach fragmenty macew.

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Fundacja Ochrony Dziedzictwa �ydowskiego
  Tel.: +48 22 436 60 00
  E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  ul Poleczki 12 B, 02-822 Warszawa

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…