Performancing Metrics

 

Cmentarz wojenny, Siemiatycze

Cmentarz z I wojny światowej w Siemiatyczach – cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w I wojnie światowej, zabytek wpisany do rejestru pod numerem 664 z 15.12.1988r..

Cmentarz na rogatkach Siemiatycz obok skrzyżowania dróg krajowych 19 i 62 (w pobliżu Zajazd „U Kmicica”). Obiekt założony jest na planie prostokąta, jest dobrze utrzymany i posiada metalowe ogrodzenie. Na terenie cmentarza znaleźć można 4 tablice.

Treść napisu na tablicy przy wejściu (po lewej stronie):

„STOJĄCY NA ŚRODKU CMENTARZA POMNIK WZNIESIONY ZOSTAŁ W 1942 R PRZEZ NIEMIECKIE WŁADZE OKUPACYJNE RĘKAMI ŻYDÓW Z SIEMIATYCKIEGO GETTA. TREŚĆ NAPISU NA POMNIKU JEST NASTĘPUJĄCA TU SPOCZYWA 53 NIEMIECKICH I 63 ROSYJSKICH ŻOŁNIERZY. ONI ZGINĘLI ZA SWOJĄ OJCZYZNĘ 1915 R. LISTOPAD 1978 R. TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SIEMIATYCZ ORAZ RZEMIEŚLINICY Z SIEMIATYCZ”

Treść napisu na tablicy przy wejściu (po prawej stronie):

„CMENTARZ WOJSKOWY ŻOŁNIERZY ARMJI ZABORCZYCH NIEMIECKIEJ I ROSYJSKIEJ Z OKRESU I WOJNY ŚWIATOWEJ. W OBU TYCH PRZECIWSTAWNYCH SOBIE ARMIACH PRZYMUSOWO WCIELENI WALCZYLI I ODDALI SWE ŻYCIE W BRATOBÓJCZEJ WALCE POLACY CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

LISTOPAD 1978 R. W 60 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SIEMIATYCZ ORAZ RZEMIEŚLINICY Z SIEMIATYCZ”

Treść napisu na pomniku stojącym centralnie na cmentarzu

„HIER RUHEN 53 DEUTSCHE UND 63 RUSS. KRIEGER SIE STARBEN FUR IHR VATERLAND IM AUGUST 1915”

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Urząd Miasta Siemiatycze
  ul. Pałacowa 2,
  17-300 Siemiatycze
  tel. 85 6565800
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…