Performancing Metrics

Cmentarz Stary Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Jaćmierz, Gmina Zarszyn

Dawny przykościelny cmentarz, który pozostał mimo likwidacji kościoła św. Jana Chrzciciela., którego początki mogą sięgać XVw.

Na cmentarzu znajduje się kablica grobowa rodzin Ostaszewskich i Grotowskich zbudowana w 1827r. Powstała prawdopodobnie w miejscu dawnego kościoła. Kaplica została wzniesiona pod wezwaniem św. Sebastiana. Przebudowana na początku XX wieku. Posiada sklepienie krzyżowe. Od frontu tworzy portyk, wsparty na czterech kolumnach, dźwigających belkowanie trójkątnego szczytu. Nad wejściem znajduje się epitafium inskrypcyjne Sebastiana i Wiktorii Lubkowskich Ostaszewskich noszące datę 1829 roku. Nadto na fryzie belkowania widnieje tablica fundacyjna, nosząca datę 1827 roku. Wejście na osi z kamiennymi odrzwiami, zaś po bokach hemisferycznie zamknięte nisze. Pod dachem znajduje się gzyms profilowany. Dach natomiast jest dwuspadowy, wielopołaciowy, kryty dachówką z ostrosłupowym hełmem z XX wieku.

Wśród nagrobków znajdują się mogiły miejscowych proboszczów.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  Jaćmierz 65
  38-530 Zarszyn
  tel. 13 467 13 16

  e-mail:

   

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…