Performancing Metrics

 

Cmentarz greckokatolicki Brzegi Górne (nieczynny), gmina Lutowiska

Nieczynny cmentarz przycerkiewny. Znajdował się na północ od niej i miał wymiary ok. 50x140m. Otoczony murkiem z łamanego kamienia, dziś zachowanym we fragmentach.
Do początku lat 60 XX wieku stało tu ponad 100 nagrobków, które przerobiono na tłuczeń i zużyto do budowy trasy obwodnicy.
Dziś zachowało się 11 nagrobków. Część mogił oznaczona jest niewielkimi kamieniami, wbitymi w ziemię ostrzejszym końcem.

Najbardziej charakterystyczne dla tego cmentarza nagrobki były autorstwa Hrycia Buchwaka - miejscowego kamieniarza,które zdobią geometryczne ornamenty. Wykonał również nagrobek dla siebie.
Nagrobki te składały się z piaskowcowych cokołów z kutym, żelaznym krzyżem. Krzyże - podobnie jak na większości pozostałych nagrobków - nie zachowały się.

W sierpniu w latach 1989 i 1994 nagrobki były konserwowane a cmentarz porządkowany przez Społeczną Komisję Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy ZG ToNZ w Warszawie.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Urząd Gminy Lutowiska
  Lutowiska 14, 38-713 Lutowiska
  tel. 13 4610013
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…