Performancing Metrics

 

Cmentarz prawosławny Parafii Św. Mikołaja, Radom

Nekropolia znajduje się przy ul. Warszawskiej. Na cmentarzu spoczywają zarówno wyznawcy cerkwi prawosławnej jak i katolicy. Powstał w 1839r. w wyniku starań bpa Antoniego. Cmentarz dwukrotnie poszerzano – w 1848 i w 1859r. W II połowie XIX wieku nekropolię otoczono murem oraz wybudowano stróżówkę i dom przedpogrzebowy.

Na terenie cmentarza znajduje się wiele zabytkowych nagrobków oraz:
- kwatera poległych żołnierzy armii rosyjskiej z I WŚ.,
- kwatera żołnierzy radzieckich z II WŚ. - załozona w 1948r.,
W 1987 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków pod nr. 362/A/87.

W centralnej części cmentarza znajduje się cerkiew św. Mikołaja, będąca świątynią parafialną. Jej budowe rozpoczęto w 1980r., ale przerwano ją w 1983 r. w wyniku stwierdzenia błędów konstrukcyjnych. Po poprawkach - w 1986r. -  przystąpiono do budowy, którą ukończono w 1992r.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy
  ul. Warszawska 15, Radom
  tel. +48 48 364-71-90
  e-mali: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…