Performancing Metrics

 

Cmentarz prawosławny, Wola, Warszawa

Cmentarz prawosławny na Woli znajduje się przy ul. Wolskiej.

Od lat 70. XX wieku możliwe są na niej również pochówki katolickie.

Cmentarz zajmuje teren 13,3 ha.

Cmentarz powstał na mocy carskiego ukazu w 1834r., kiedy została skasowana rzymskokatolicka parafia św. Wawrzyńca w Warszawie, zaś jej świątynia zaadaptowana na cerkiew Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej. Wokół cerkwi powstał cmentarz prawosławny, który objął również teren reduty nr 56 i grunt wykupiony od rodziny Poraj-Biernackich. Oficjalne otwarcie cmentarza prawosławne­go nastąpiło w dziesiątą rocznicę bitwy na szańcach Woli, w sierpniu 1841 roku.
Wybór miejsca i terminu miał wyraźny przekaz polityczny.

Cmentarz podzielony był na cztery części, w których chowano zmarłych zależnie od ich pozycji społecznej najbliżej cerkwi spoczywali wysocy rangą wojskowi i urzędnicy, najdalej zmarli z nizin społecznych.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Zarząd Cmentarza Prawosławnego
  ul. Wolska 138/140
  01-126 Warszawa
  tel. 22 836-68-16
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…