Performancing Metrics

 

Cmentarz Powązkowski - Stare Powązki, Warszawa

Położony na terenie obecnej dzielnicy Wola, między ulicami: Okopową, Powązkowską, Tatarską i Jana Ostroroga. Graniczy z kilkoma innymi cmentarzami.

Uwaga! Cmentarz mylony jest z Powązkowskim Cmentarzem Wojennym.

Cmentarz został założony 4 listopada 1790, na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. Poświęcono go 20 maja 1792

Cmentarz był wielokrotnie powiększany i dziś zajmuje 43 ha.

W czasie II wojny światowej sama nekropolia nie ucierpiała zbytnio, ale pod koniec wojny spłonął kościół i zabudowania kancelarii (m.in. archiwum cmentarne). Jeszcze w czasie okupacji na terenie cmentarza działała Armia Krajowa – były tu składy broni, odbywały się wykłady wojskowe, tędy też szły transporty żywności do getta warszawskiego.

Wśród ok. 1 miliona osób, pochowanych jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek, w tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Część z nich spoczęła w założonej w 1925 Alei Zasłużonych.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Kuria Metropolitalna Warszawska
  ul. Miodowa 17/19, Warszawa
  tel. zarządu 022 838-55-25
  prob. 022 838-53-49, wik. 022 838-55-15, 022 636-79-78

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…