Performancing Metrics

 

Cmentarz Parafii św. Małgorzaty, Łomianki

Cmentarz znajduje się przy ul. Rolniczej w Łomiankach - Kiełpinie.

Założony w 1820 r. Początkowo funkcjonował jako nekropolia dwuwyznaniowa. Chowani tu byli, do połowy XIX w., zarówno parafianie kościoła rzymskokatolickiego z Kiełpina, Łomianek i Burakowa, jak i protestanci mieszkający w dobrach łomiankowskich. W najstarszej części cmentarza istnieje kwatera grobów ewangelickiej rodziny de Poths – właścicieli okolicznych dóbr w XIX w. Pierwszy cmentarz ograniczał się do terenu mieszczącego się dziś w kwaterach 2 i 3 oraz 7 i 8. Jego obszar był stopniowo powiększany w XIX i XX w. W okresie międzywojennym dodano teren kwatery 4. Po II wojnie światowej utworzono część wojskową, następnie dodano część tzw. kombatancką.

Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków. Pod ochroną konserwatora znajdują się elementy rozplanowania cmentarza, stare drzewa, które wyznaczają granice najstarszych jego kwater i stojąca w centralnym punkcie drewniana dzwonnica. Oczywiście pod ochroną są przede wszystkim groby oraz stojące nad nimi nagrobki i płyty.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia Świętej Małgorzaty w Łomiankach
  ul. , Warszawska 121, 05-092 Łomianki
  tel. (22) 75 11 004
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…