Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii Św. Bartłomieja Apostoła, Rybno

Cmentarz mieści się przy ul. Sochaczewskiej.

Powstał w 1828r. 

Tu znajduje się:
- rodzinny grobowiec Zabłockich i Koczorowskich, gdzie pochowani są m.in. Cyprian Franciszek Zabłocki i jego żona Matylda,
- grobowiec proboszczów parafii Rybno, gdzie jako pierwszy pochowany został zmarły w 1928 r. ksiądz kanonik Grzegorz Grudziński,
- kwatera wojenna, gdzie pochowano 1586 żołnierzy z armii „Poznań” i „Pomorze” poległych w bitwie nad Bzurą,
- zamordowanych przez Wehrmacht w szpitalu polowym w Jasieńcu żołnierzy 55 Pułku Piechoty z Leszna oraz 55 Pułku Piechoty z Poznania poległych we wrześniu 1939 r. w rejonie miejscowości Złota i Wesoła. ze specjalnym obeliskiem zwieńczonym płaskorzeźbą orła.

Ciekawostką jest metalowa misę znajdującą się obok cmentarnej studni. Według tradycji służyła ona Cyprianowi Franciszkowi Zabłockiemu do wyrobu mydła, na którym zrobił tak kiepski interes.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:


    Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Rybnie
    Al. Kasztanowa 4, 96-514 Rybno
    tel. (+48) 725 293 949
    e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top