Performancing Metrics

 

Cmentarz nowy Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, Ołpiny, gmina Szerzyny

Cmentarz zwany też wielkim, położony jest na lekkim wzniesieniu.

Funkcjonuje od 1802 roku. W 1895 r. poszerzony.

W nowej części nekropolii znajduje się murowana dwupoziomowa kaplica Wszystkich Świętych, wybudowana w 1986 r. i poświęcona 2 listopada przez ks. bpa Władysław Bobowskiego. W jej górnej części urządzono właściwą niewielką kaplicę z przenośnym ołtarzem, nad którym ulokowano XIX-wieczną rzeźbę Boga Ojca oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przyniesione z nieistniejącej już kapliczki przydrożnej na Sikorówce. W dolnej partii usytuowano pomieszczenie na przechowanie zwłok oraz kryptę grobową dla zmarłych kapłanów. Do tego czasu pochowany jest tam ks. Stanisław Kocoł, budowniczy tegoż założenia.

Na cmentarzu tym pochowani są: ks. Erazm Ciesielski, ks. Augustyn Machowicz, ks. Marcin Nikodem, ks. Jan Kruczek, ks. Jan Ślęzak.

W 1972 r. proboszcz Stanisław Kocoł podjął się zbudować nagrobek na grobie prałata ks. Jana Ślęzaka według projektu Bogdana i Anatola Drwalów z napisem: „Był wszystkim dla wszystkich”. Dołączono do niego figurę Chrystusa Frasobliwego, ożywioną motywem gałązek i ptaków.

Na cmentarzu zachowane są liczne krzyże kamienne, nagrobki pomnikowe z lat siedemdziesiątych XIX wieku.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej
  Ołpiny 56
  38-247 Ołpiny
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…