WAŻNE
- Na końcu artykułu znajdują się informacje o zarządcy cmentarza.
- Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
LOKALIZACJA
Cmentarz znajduje się na południe od kościoła.
HISTORIA
Cmentarz został założony na początku XX stulecia przy parafii erygowanej w 1926r.
Wówczas też zbudowano drewnianą kaplicą, w której odbywały się nabożeństwa.
POCHOWANI
W 2021r. na nekropolii odbył się ponowny pochówek starszego strażnika granicznego Antoniego Palucha, prawdopodobnie pierwszego polskiego żołnierza poległego 1 września 1939r.
Jego szczątki odnaleziono w 2020r. przy okazji poszukiwania pochówku żołnierza niemieckiego - Richarda Alberta Gustawa z Trzemeszna - który poległ podczas napaści na Polskę. Zginął on od wystrzału polskiego strażnika, który jako jedyny stawiał opór na granicy. Obaj zostali pochowani obok siebie: Niemiec w drewnianej trumnie, Polak bez trumny - co już wówczas i w tym względzie pokazało stosunek najeźdzców do Polaków.
Szczątki Antoniego Palucha miały być ekshumowane już w latach 90-tych i przeniesione na cmentarz parafialny w Trzcielu - tak się jednak nie stało. Został przeniesiony tylko nagrobek.
Tym razem rodzina postanowiła zostawić szczątki na miejscowym cmentarzu. Ponowny pochówek i poświęcenie pomnika odbyło 22 sierpnia 2021r. z udziałem wojskowej asysty honorowej. Hołd Antoniemu Paluchowi oddali strażacy, strażnicy graniczni oraz urzędnicy gminni i powiatowi, a także mieszkańcy Silnej.
Tu pochowani są również:
- August Fiedler ( 01.05.1875 - 18.10.1945 )
- Antonina Fiedlerowa ( 07.12.1877 - 10.09.1931 )