Performancing Metrics

 

Cmentarz żydowski, Szczebrzeszyn

Cmentarz żydowski mieści się przy ul. Cmentarnej. Jest jedną z najstarszych zachowanych nekropolii żydowskich w Polsce. Pochodzi z XVI wieku, a najstarsza zachowana macewa nosi datę 26 nissan 5305, co według kalendarza gregoriańskiego oznacza rok 1545. Najdawniejsza znana informacja na temat cmentarza żydowskiego pochodzi z 1593 roku, kiedy to Jan Czarnowski - pan szczebrzeski wyznaczył oficjalnie teren pod kirkut.
Podczas II wojny światowej na cmentarzu próbowali ukrywać się Żydzi. Wkrótce jednak szczebrzeszyński beit-kwarot zamienił się w piekło. Teren nekropolii upodobali sobie naziści jako miejsce egzekucji.
Cmentarz o powierzchni 1,8 ha położony jest na wzniesieniu przy ul. Cmentarnej. Do dziś na jego terenie przetrwało około 1500 nagrobków w różnym stanie zachowania.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Urząd Miasta, Szczebrzeszyn
  Plac Tadeusza Kościuszki 1, Szczebrzeszyn
  tel. 84 682 10 95
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…