Performancing Metrics

Cmentarz przy kościele Św. Marka, Syców

Cmentarz parafialny znajduje się przy kościółku Św. Marka, natomiast przy ul. Wałowej 6 mieści się siedziba parafii.

Początki cmentarza sięgają 1666 r., kiedy jego istnienie odnotował w sprawozdaniu wizytator parafii. Na placu przykościelnym znajduje się cmentarz, na którym do dziś zachowało się kilkanaście zabytkowych nagrobków, które są przykładem etnicznej i kulturowej różnorodności pogranicza śląsko-wielkopolskiego.

Pochowano na nim wielu zasłużonych Sycowian, wśród nich księdza Ignacego Kupca, księdza Bedę Hahna, innych księży katolickich oraz sycowskiego kronikarza Józefa Franzkowskiego z żoną.

Charakterysstyczne nagrobki:

- Beda Hahn (1869-1933) - nagrobek proboszcza , inicjatora budowy Drogi Krzyżowej.  Typowy przykład kapliczki w stylu  „szkoły cieplickiej”. Na krzyżu wyrzeźbiono postać Chrystusa  zwyciężającego śmierć , u dołu, w scenie nawiązującej do wskrzeszenia Łazarza, uwidoczniony sam kapłan podnoszony przez Zbawiciela do życia wiecznego. 

- Ignacy Kupiec  (Ignatz  Kupietz) (1815 -1876) – nagrobek kapłana, który zasłynął jako budowniczy licznych szkół oraz odnowiciel kościołów.    Z jego inicjatywy powiększony  został cmentarz wokół kościoła św. Marka, a sam kościół został gruntownie odnowiony.

- Andreas Juraschek (Andrzej Juraszek 1781-1844) - sycowski proboszcz.

- kwatera poświęcona zasłużonej rodzinie Dilla - tu spoczywa proboszcz sycowski  ks. Paul Dilla (Dyla).

- Józef Franzkowski (1850-1936) i jego żona Antoniny 1844-1920) - okazały, wykonany z czarnego granitu pomnik sycowskiego dziejopisarza, nauczyciela i organisty został zniszczony w latach 70-tych XXw. Franzkowski był autorem  dzieła o „wolnym sycowskim państwie stanowym”, wydanego  w 1912 r., pierwszy  honorowy obywatel  miasta Sycowa , spoczął na eksponowanym miejscu cmentarza (naprzeciw głównego wejścia do kościoła, w trzecim rzędzie, za grobami księży). 24 sierpnia 1992 r. Herbert Pietzonka  ufundował Franzkowskiemu nowy nagrobek, lecz postawiono go kilkadziesiąt metrów od właściwego miejsca pochówku.

- Georg  Heinrich Wilhelm  Grapow  (1790- 1839) - nagrobek poborcy podatkowego  w Sycowskim Wolnym Państwie Stanowym księcia Birona von Curland. To ojciec urodzonych w Sycowie wybitnych projektantów i budowniczych śląskich kolei i wrocławskich dworców- Hermanna i Wilhelma.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  PARAFIA ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W SYCOWIE
  ul. Wałowa 6, 56-500 Syców
  tel./ fax. 062 785 22 45

   

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…