Performancing Metrics

Cmentarz wojenny - Cmentarz Ofiar Faszyzmu, Kolce, Głuszyca

Artykuły powiązane

Cmentarz ofiar niemieckiego podobozu pracy w Kolcach (Dörnhau) zmarłych w czasie II wojny światowej zlokalizowany u podnóża Światowida.

Na cmentarzu pochowano ok. 2 tys. osób, które zmarło w katorżniczej pracy lub zostało zamordowanych w trakcie budowania kompleksu Riese. Jednak największa ilość pochówków pochodzi z okresu, kiedy obóz Dörnhau, służył jako szpital dla innych obozów zlokalizowanych w pobliżu. Istniał do maja 1945 roku.

Znajduje się tutaj 25 mogił zbiorowych i kilka grobów indywidualnych. Zajmuje powierzchnię 0,216 ha.

W 1948 roku cmentarz uporządkowano i ogłoszono pomnikiem martyrologii.
W 1978 roku, z inicjatywy Gromadzkiej Rady Narodowej w Głuszycy, na cmentarzu wyznaczono zarysy grobów masowych, doprowadzono aleję, a przy bramie wejściowej umieszczono tablice z napisem: „Kolegom pomordowanym w walce z faszyzmem, za wolność i demokrację – P.Z.B.W.P.* - Ofiarom pomordowanym przez Niemcy hitlerowskie, Gmina Nowa Ruda, Głuszyca, 1 listopada 1948 roku.”
W centrum cmentarza znajduje się obelisk z tablicą, na której w języku polskim i hebrajskim wykute są słowa: „Ludzie ludziom zgotowali ten los – ofiarom faszyzmu mieszkańcy Głuszycy, wrzesień 1975 rok.”

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:

     

    Gmina Głuszyca
    Grunwaldzka 55
    58-340 Głuszyca

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…