Performancing Metrics

 

Polski cmentarz wojenny, ul. Grabiszyńska, Wrocław

Zwany też niesłusznie Cmentarzem Żołnierzy Polskich, bowiem pochowani tu są nie tylko żołnierze, a większość pochówków dotyczy ofiar cywilnych II wojny światowej.

Budowę tego cmentarza rozpoczęto w latach 1968-70 od przebudowania gruzowiska z ruin Wrocławia. Na szczycie tej hałdy postanowiono ulokować groby. Powstała monumentalna nekropolia, zwana też niesłusznie kurhanem. Niesłusznie bowiem pod gruzami - wewnątrz usypiska, co jest charakterystyczne dla kurhanu - nie ma żadnego pochówku.

Szczątki ofiar przeniesiono  tu w 1971r. z pierwotnego cmentarza ulokowanego u spodu hałdy przy Cmentarzu Żołnierzy Włoskich. Pochowano je w mogiłach zbiorowych na planie skrzydła husarskiego. Dlatego też szczegółowa lokalizacja pochówków i dokładna ich liczba nie jest znana. Uformowano 604 symboliczne nagrobki.

W układzie przestrzennym nekropolii jak i wyposażeniu przeważają elementy odwołujące się do tradycji wielkich zwycięstw wojska polskiego.

W styczniu 2003 r. powstał Społeczny Komitet Budowy Krzyża na Cmentarzu Wojennym we Wrocławiu. W wyniku jego działań 7 lipca 2006 r. przed pomnikiem odsłonięto niepasujący stylistycznie do pozostałych elementów krzyż z mosiądzu zaprojektowany przez Józefa Sztajera.

 

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:


    ZARZĄD CMENTARZY KOMUNALNYCH
    pl. Strzelecki 19/21, 50-224 Wrocław
    tel. 71/ 328-70-20
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top