Performancing Metrics

 

Cmentarz św. Aniołów Stróżów, ul. Przemysłowa, Wałbrzych

Cmentarz parafii św. Aniołów Stróżów mieści się przy ul. Przemysłowej.

Powstał w latach 60. XIX w. Oficjalnie w 1869r. ale uznaje sie, że pochówki miały tu miejsce wcześniej. Od początku był cmentarzem katolicki. Zastąpił on likwidowany w XIX w. cmentarz "Na Piasku" gdzie chowano katolików.

Pierwotnie jego kaplicą cmentarną był Kościół Matki Bożej Bolesnej - najstarszy istniejący kościół miasta.

Tu znajduje się grób żołnierzy wojny prusko-austriacjiej zwieńczony surowym czworobocznym obeliskiem - zwany Pomnikiem Rycerskim. Pod nim pochowanych jest 41 z 46 wojskowych leczących się w lazaretach Wałbrzycha. Obelisk ten stanął w 1889 r. ufundowany przez innych weteranów tej wojny. Na iglicy znajduje się napis: "W pełni poważania dla zmarłych tutaj w lazaretach, austriackich i pruskich kolegów z kampanii 1866, Wałbrzych 1889" ("Dem ehrenvollen Andenken der in den Lazarethen hier gestorbenen östereichischen und preußischen Kameraden aus dem Felzuge 1866 gewidmet vom Veteranen und Kriegerverein Waldenburg 1889"). A także napis: "Spokój duszy niszczy nienawiść" - "Der Seelen Friede hebt den Streit", Pochowanych jest tu: 
- 30 walczących po stronie austriackiej, 
- 11 po stronie pruskiej.
Na jego prostopadłościennej podstawie znajduje się ceramiczna tablica z listą zawierającą nazwiska zmarłych żołnierzy i ich przynależność do jednostek wojskowych. Na tej tablicy zawarto też dodatkowo napis: "Ponieśli śmierć dla swej ojczyzny i spoczywają tutaj w pokoju zjednoczeni" - "Den Tod für ihr Vaterland starben und ruh’n hier in Frieden vereint".

Wśród nazwisk znajduje się sporo o polskim brzmieniu, np. po stronie austriackiej:
- kanonier Anton Lotocki,
- żołnierz Ignatz Gronowolsky,
a po stronie pruskiej:
- fizylier Lorenz Paczkowsky.

Po stronie austriackiej są też nazwiska typowo śląskie:
- żołnierz Johann Konwiczka,
- strzelec Georg Karkoschka,

Tuż przy wejściu kaplicy cmentarnej wzniesiono w 1946 r. Pomnik Pamięci i Męczeństwa. W specjalnej wykonanej z kamienia urnie umieszczono prochy Pomordowanych w Oświęcimiu.

 

 

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:


  Parafia pw. św. Aniołów Stróżów
  ul. Garbarska 4
  58-300 Wałbrzych
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  tel.: 74 842 44 92

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top